kompetencje

Kompetencje miękkie są w dzisiejszych czasach niekiedy dużo ważniejsze niż umiejętności twarde. Jest też tak w zawodzie programisty CNC. Oczywiście nikt nie jest w stanie być programistą bez umiejętności programowania, jednak same kompetencje merytoryczne to zbyt mało, aby móc otrzymać dobrze płatną pracę, a szczególnie, aby awansować. Chociaż programiści wciąż mają doskonałą sytuację na rynku pracy, pracodawcy coraz bardziej podnoszą poprzeczkę.

Żeby więc zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, zastanów się, jakie umiejętności miękkie warto podkreślić na rozmowie o pracę.

Programista powinien przede wszystkim wykazać się umiejętnością analitycznego myślenia. Aby pochwalić się nią rekruterowi, warto wspomnieć o kilku sytuacjach zawodowych, w których musieliśmy skorzystać z takich kompetencji. Kandydat nie powinien mieć problemu, żeby wskazać takie sytuacje, jeśli tylko ma już pierwsze doświadczenie zawodowe. Kolejna nieoceniona umiejętność to zdolność szybkiego rozwiązywania pojawiających się trudności. Kompetencje w tym zakresie są bardzo doceniane przez rekruterów, jako że ułatwiają skuteczną pracę w grupie oraz przyczyniają się do ułatwienia codziennej pracy wielu osób.

Można powiedzieć, że już oklepaną, ale jednak bardzo przydatną umiejętnością jest klarowne komunikowanie się z innymi ludźmi. Komunikatywność w życiu zawodowym programisty CNC również ułatwia pracę w grupie oraz przyspiesza realizację projektów.