umiejętności komunikacyjne

Umiejętności komunikacyjne to w dzisiejszych czasach podstawowe kompetencje, które pozwalają skutecznie pracować zespołowo. To ważne w każdej branży, jednak szczególnie warto pamiętać o tym, jeśli zaczynamy karierę jako programista cnc. Podczas edukacji przygotowującej do wykonywania tego zawodu często brakuje informacji, które pozwoliłyby się rozwijać właśnie w obszarze kompetencji miękkich.

Dobrze więc, jeśli programista cnc sam zadba o to, aby poprawić swoje możliwości w tym obszarze. Jak to zrobić?

Po pierwsze, programista powinien nauczyć się wyważyć ilość mówienia oraz słuchania w czasie kontaktu z drugą osobą. Bardziej zamknięci w sobie ludzie mają niekiedy problem z tym, żeby mówić wprost o swoich oczekiwaniach czy obawach. To powoduje, że brakuje im asertywności, a druga strona nie otrzymuje pełnego komunikatu. Jest to szczególnie groźne w pracy zespołowej. Niektóre problemy mogą przez takie podejście nie wyjść na światło dzienne wystarczająco wcześnie, żeby udało się je bezproblemowo rozwiązać.

Po drugie, programista cnc powinien nauczyć się prosić o informacje zwrotne. Nikt nie lubi krytyki, a szczególnie introwertycy, którzy biorą ją bardzo do siebie. Jednak feedback jest w pracy zespołowej bardzo potrzebny. Pozwala nie tylko rozwijać się zawodowo, ale przede wszystkim przyspiesza wykonanie projektu. Dzięki niemu można szybciej wdrożyć niezbędne poprawki. Zdecydowanie nie należy się go bać, a wręcz przeciwnie, trzeba dopytywać, co można zrobić, żeby ulepszyć swoją pracę.