kompetencje zawodowe programisty

Programista to zawód, o którym marzy wiele młodych ludzi. Jest on bowiem postrzegany jako bardzo dobrze wynagradzany. W zawodzie tym można też liczyć na bardzo wiele miejsc pracy. Wciąż bowiem jest to rynek pracownika. Nie każdy jednak sprawdzi się w takim zawodzie. Kursy szkolące programistów chcą przekonywać, że każdy chętny może zostać specjalistą w tej dziedzinie. Żeby jednak nie być rozczarowanym pracą po stosunkowo drogim kursie zawodowym, warto zastanowić się, czy rzeczywiście nasza osobowość odnajdzie się w takim zawodzie. Jakie kompetencje powinien mieć kandydat do takiej pracy?

Programista w pierwszej kolejności powinien wyróżniać się wysoko rozwiniętym analitycznym sposobem myślenia. To pozwoli mu szybciej opanowywać bardzo skomplikowane zasady programowania. Od kandydatów na studia informatyczne zwykle wymaga się wysokich wyników z egzaminów z matematyki. Nie jest to przypadek. Analityczny umysł ma większą łatwość w przyswojeniu informacji niezbędnych do pracy w charakterze programisty.

Druga kompetencja to umiejętność samodzielnej pracy przed komputerem. W dzisiejszych czasach wydaje się, że każdy jest w stanie spędzić wiele godzin przed komputerem, ale nie dla każdego będzie to tak samo efektywna praca. Wiele osób też zupełnie nie wyobraża sobie takiej formy pracy, jako że bardzo potrzebują relacji z ludźmi oraz nie są w stanie spędzać większości dnia w pozycji siedzącej.