co-powinien-wiedziec-programista-cnc-ktory-zaklada-start-up

Coraz więcej przedsiębiorczych osób decyduje się na to, żeby rzucić etat i stawia na prowadzenie własnej działalności. Dzieje się tak również w dziale usług informatycznych, które są aktualnie jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Niejeden programista cnc marzy o tym, aby założyć swój start-up. Czy jednak jest to proste?

Pierwsza rzecz, o której łatwo zapomnieć, kiedy buduje się własną firmę, to sprawdzenie, czy produkt lub usługa, którą chcemy oferować, rzeczywiście jest potrzebna na rynku. Wiele osób, które pracują jako programista cnc i mają dość etatu, wpada na pomysły, które pozwalają im tworzyć zupełnie nowe produkty. Czasem rzucają wszystko i od razu chcą zacząć programować. Pierwszym krokiem powinno być jednak sprawdzenie, czy rzeczywiście ktoś będzie gotowy taki produkt lub usługę kupić.

Druga bardzo ważna kwestia, o której wiele osób marzących o własnym biznesie zapomina, to fakt, że kiedy już założymy firmę, prawdopodobnie będziemy musieli zupełnie zapomnieć o programowaniu. Jeśli do tej pory pracowaliśmy jako programista cnc, prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prowadzenie własnej działalności wymaga trochę innych umiejętności niż praca na etacie. Jest to szczególnie przewodzenie, umiejętność zarządzania, ale również otwartość na naukę zupełnie nowych rzeczy z dziedzin prawa, zarządzania projektami lub też finansów.