czy programista cnc powinien uczyć się języków

W dzisiejszych czasach, w których coraz częściej współpracujemy z firmami nie w skali mikro, ale w skali globalnej, nauka języków wydaje się absolutną podstawą. Można jednak zadać pytanie, czy poświęcenie czasu na nauczenie się czegoś zupełnie nowego, od podstaw będzie dla nas opłacalne? Czy nie stracimy na tym czasu? Może nauka języków nie powinna dotyczyć każdego? Czy w takim razie programista cnc powinien uczyć się nowych języków, a jeśli tak, to jakich?

Programista cnc to osoba, która powinna opanować dobrze co najmniej dwa języki: język programowania oraz język angielski. Ten pierwszy jest jej absolutnie niezbędny, aby mogła dobrze wykonywać swoją pracę opierającą się właśnie o kodowanie. Ten drugi natomiast będzie konieczny, jeśli chce współpracować jako freelancer z międzynarodowymi markami lub też chciałaby zatrudnić się na stałe w jednej z większych firm międzynarodowych. To właśnie w tym języku komunikują się często specjaliści z branży IT, a nawet jeśli chcemy prowadzić własną działalność w Polsce, szkoda zamykać się na oferty zagraniczne, których nie będziemy w stanie podjąć, jeśli nie będziemy umieć skutecznie się komunikować. Angielski jest też niezbędny, aby stale się doszkalać. Większość materiałów związanych z edukacją w branży IT dostępna jest wyłącznie po angielsku.

Co w takim razie z innymi językami? Czy nie warto się ich uczyć? Warto, jednak nie jest to niezbędne, gdyż angielski często okazuje się wystarczający. Dużą przewagą na rynku może być jednak znajomość mniej popularnych języków skandynawskich czy azjatyckich.