etatowiec czy freelancer

Programista cnc to jeden z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Z tego względu może często przebierać w ofertach pracy. Nie każdy jednak chce pracować na etacie, ceniąc sobie niezależność, którą daje praca zdalna. Które z tych rozwiązań będzie lepsze dla programisty? Praca na własny rachunek czy w ramach umowy o pracę?

Początkujący programista cnc znacznie więcej zyska, pracując na etacie. Będzie mógł uczyć się od swoich bardziej doświadczonych kolegów oraz szkolić się w ramach oferowanych przez firmę opcji doszkalania. Co więcej, jego odpowiedzialność będzie znacznie mniejsza niż w przypadku prowadzenia swojej działalność. Będzie mieć również okazję nawiązać nowe kontakty w branży oraz zdobyć doświadczenie potrzebne do samodzielnej obsługi klientów.

Nie każdy programista cnc nadaje się jednak do pracy jako freelancer. Mimo że taka forma zarobkowania jest często znacznie bardziej opłacalna oraz daje większą swobodę, wymaga umiejętności, które nie każdy posiada. Największą jej trudnością jest konieczność samodzielnego pozyskiwania klientów oraz umiejętność utrzymywania z nimi odpowiednich relacji, co może być na początku trudne dla kogoś, kto wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej. Trudne może być także oddzielenie życia prywatnego od zawodowego, jeśli wszystkie nasze obowiązki zawodowe będziemy wykonywać w domu.