programista CNC

Kiedy słyszymy programista CNC, to od razu przed oczami staje nam inżynier z prawdziwego zdarzenia. Wyobrażenie to jest jednak bardzo mylne. Programistami w tym obszarze często zostają osoby, które wcześniej pracowały jako operatorzy maszyn, ale zdobyli dodatkowe kompetencje poprawiające ich sytuację na rynku pracy. Jednak z drugiej strony posiadanie wiedzy zdobytej na studiach może znacznie ułatwić dojście do zawodu. O jakich studiach można więc pomyśleć?

Programista CNC powinien przede wszystkim mieć umiejętności praktyczne. Ze względu na to, że na rynku często brakuje specjalistów z tej dziedziny, pracodawcy nie są aż tak wymagający, jak może się wydawać. Wielu z nich jest gotowych dofinansować operatorom kursy doszkalające. Część osób decyduje się jednak na takie kursy jeszcze przed rozpoczęciem pracy. One niemalże gwarantują zdobycie zatrudnienia, więc można mieć pewność, że zwrócą się dość szybko.

Co w takim razie ze studiami? Czy programista CNC powinien sobie je całkowicie odpuścić? Studia mogą dać programiście dużą przewagę na rynku pracy. Szczególnie pożądani są specjaliści po kierunkach automatyka i robotyka czy mechanika i budowa maszyn. Programowanie z pewnością będzie miało przed nimi mniej tajemnic i szybciej go opanują.