programista CNC

Programista zwykle kojarzy nam się z kimś, kto całymi dniami siedzi przed komputerem. Jest jednak taki programista, który na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina swoich kolegów po fachu. Spędza więcej czasu z maszynami niż z monitorem, a często nawet nie w biurze, a na hali produkcyjnej. Programista CNC zwykle wykonuje także obowiązki operatora maszyn.

Jak wygląda jego praca?

Programista CNC często mylony jest z operatorem. Nic w tym dziwnego, skoro do jego głównych zajęć należy nadzorowanie odpowiedniego działania maszyn CNC. W krajach zachodnich oczekuje się często, aby potrafił wykonywać obowiązki na obu tych stanowiskach. Bierze się to z chęci zaoszczędzenia na procesie produkcji, ale również uniknięcia przestojów, kiedy coś ulegnie zniszczeniu. Programista CNC nie koniecznie kończył studia informatyczne. Może być to ktoś, kto wcześniej pracował jako operator, ale doszkolił się w zakresie programowania, aby zyskać awans lub podwyżkę. Z pewnością nie będzie zarabiał tak dobrze, jak programiści Java czy net.

Programista CNC ma za zadanie określać sposób działania maszyn CNC. Maszyny takie pozwalają zaoszczędzić na sile roboczej. Ich wykorzystanie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawiania się błędów oraz powoduje, że proces produkcji staje się dużo szybszy. Specjalista ten nie powinien mieć więc problemu ze znalezieniem miejsca pracy dla siebie.